MaG Mérnökiroda

FELELŐS MŰSZAKI VEZETÉS

A felelős műszaki vezető (röviden FMV) magyarországi építőipari minőségfenntartó, minőségbiztosító szakember (természetes személy), melynek jogköreit az építési törvény (Étv.) és az FMV szakmagyakorlását szabályozó kormányrendelet szabályozzák. Célja és rendeltetése, hogy a hivatalos építési engedélyeknek, építési jogszabályoknak és szabványoknak megfelelő kivitelezés valósuljon meg. Építési tevékenységek végzése során alkalmazása kötelező, a kivitelező köteles felfogadni és alkalmazni az építési folyamat koordinálására.

 

Munkánk során úgy képviseljük a kivitelező érdekeit, hogy a jogszabályi előírásoknak megfeleljünk.

 

Hozzáértésünk, gyakorlatunk és jogosultságaink alapján az alábbi területeken végzünk felelős műszaki vezetői feladatokat:

 

  • Általános építmények
  • Közlekedési építmények
  • Vízgazdálkodási építmények

Felelős műszaki vezetőként felelünk

 
    • az építményfajtának, építési tevékenységnek megfelelő jogosultságok meglétéért
    • a szakmunka irányításáért
    • az építmény, építményrész jogerős és végrehajtható építési engedélynek és a hozzá tartozó jóváhagyott engedélyezési terveknek, illetve a jogszabályban meghatározott kivitelezési terveknek megfelelő megvalósításáért
    • az építési tevékenységre vonatkozó szakmai, minőségi és biztonsági előírások megtartásáért
    • a munkavégzés szakszerűségéért.

 

Az elvégzett kivitelezési feladatokról az FMV-nek írásbeli nyilatkozatokat kell tennie, melyek az építési napló részét kell képezzék. Az építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozó jogszabályok megsértése, megszegése esetén az FMV-vel szemben kormányrendeletben meghatározott jogkövetkezményeket kell alkalmazni.

Mikor kötelező felelős műszaki vezető megbízása?

Minden kivitelezési munkához kell FMV, kivétel ez alól, ahol az adott építési szakmunka jellegének megfelelő szakképesítéssel, részszakképesítéssel rendelkező szakmunkás dolgozik, és az építési tevékenység kivitelezési dokumentáció nélkül végezhető. 

Az FMV alkalmazásának kivitelezési tervdokumentációhoz történő kötése egyben a szakági szétválasztást is alapjaiban határozza meg. Nagyon sok olyan beruházásra kerül sor, ahol az építészet (és a tartószerkezet) kiviteli tervekhez kötött, de a többi szakág – így különösen az épületgépészet és az épületvillamosság – már nem. Ilyen tipikusan a most hazánkban az építőipar egyik húzóágát képező, egyszerűsített bejelentéssel történő lakóépületek építése. A lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet alapján épülő lakóházaknál ugyanis a jelzett jogszabály 1. mellékletében meghatározott tartalmú dokumentáció alapján lehet kivitelezni, amelynek csak épületgépészeti műszaki leírás és épületvillamossági műszaki leírás a kötelező része, azaz itt nincsenek konkrét szakági kiviteli tervek. 

Az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet pedig ebben a körben azt is mondja ki, hogy az általánosnak tekinthető Építési szakterület (MV-É) kompetenciával bíró felelős műszaki vezető az általános építmények építésére, átalakítására, bővítésére, felújítására, helyreállítására, korszerűsítésére, lebontására, elmozdítására irányuló építési-szerelési munkák felelős műszaki vezetésére jogosult, de épületgépészeti és épületvillamossági kiviteli tervek alapján történő szakági kivitelezésekre már nem. Vagyis egyszerűen összefoglalva: ha egy beruházást kiviteli tervek alapján kötelező építeni, ott az építési szerelési munkát végző kivitelezőt felelős műszaki vezetőnek kell képviselni, minden érintett szakághoz megfelelő kompetenciával bíró személy részvételével – kivéve az egyszerűsített lakóépület építéseket, ahová elegendő a teljes beruházás irányításához az általános építési szakterülettel rendelkező FMV. 

 

Referenciáink itt megtekinthetőek.